تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟ 

 

بوتاکس یک پروتيین خالص شده تزریقی از سم بوتولینیوم است که برای درمان موقت خطوط صورت به کار می رود. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در عضله فعالیت آن را کم کرده و به طور موقت باعث کاهش یا از بین رفتن چین‌های صورت میشود. با کاهش حرکت عضله، سطح پوست به تدریج صاف میشود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می‌نمایند و در نتیجه صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می رسد. 
این تزریق بسیار ساده بوده و یک روش سریع و غیر تهاجمی است. لازم به ذکر است که چین‌های صورت به دو دسته تقسیم میشوند. یکی خطوط دینامیک که خطوطی هستند که در حالت عادی وجود ندارند و تنها در زمان فعالیت عضلات پیشانی مانند زمان اخم کردن پدیدار میشوند. دیگری خطوط استاتیک هستند که به صورت دايمی در پیشانی وجود دارند و ربطی به فعالیت عضلانی ندارند. این خطوط معمولاً بر اثر افزایش سن و عدم درمان خطوط دینامیک ایجاد میشوند. بوتاکس چروک‌های دینامیک را از بین می‌برد اما چین‌های عمیق و استاتیک ممکن است به درمانهای جایگزین مثل تزریق ژل یا چربی نیاز داشته باشند.  

 

 

 دو برند اصلی مورد استفاده در دنیا بوتاکس و دیسپورت هستند که هر دو مورد تایید اداره غذا و داروی آمریکا می باشند. در مورد بوتاکس‌های بدون مجوز مثل بوتاکس‌های چینی، با توجه به استاندارد نبودن واحدهای اعلام شده بر روی دارو و احتمال عوارض جانبی خطرناک، استفاده از این مواد به هیچ عنوان عاقلانه نمی‌باشد. 

 

آیا من کاندیدای تزریق بوتاکس هستم؟ 

 

مردان میان سال و زنان جوان و یا کسانی که بین سنین 81 تا 65 سال هستند و می خواهند به طور موقت ظاهر خطوط اخم، خطوط اطراف چشم و یا خطوط پیشانی را بهبود بخشند کاندیدای‌های خوبی برای درمان بوتاکس هستند. 

 

تزریق در موارد زیر انجام نمی شود: 

 

 • افراد کمتر از 18 یا بیشتر از 65 سال
 • افراد دچار حساسیت به پروتيین شیر گاو
 • افرادی که به محصول بوتولینیوم دیگری واکنش حساسیتی داده اند
 • افرادی که در محل تزریق عفونت پوستی دارند
 • خانم های باردار یا در دوران شیردهی
 • افراد مبتلا به بیماریهای نورولوژیک مانند ALS، میاستنی گراویس
 • افراد مبتلا به بیماری های عصبی-عضلانی 

 

چگونه میتوانم برای درمان بوتاکس آماده شوم؟ 

 

برای آماده شدن برای درمان بوتاکس، پزشک به هرگونه سوال شما پاسخ داده و در مورد انتظارات شما و نتیجه حاصل از درمان با شما صحبت می نماید. علاوه بر این، پزشک شما ممکن است وضعیت سلامت عمومی شما و هر شرایط از پیش موجود و یا عوامل خطر را ارزیابی کند. این موارد شامل بررسی شرایط پزشکی، آلرژی به مواد گوناکون، داروهای فعلی، ویتامی نها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر است. از یک هفته قبل از درمان بوتاکس از الکل استفاده نکنید. آسپیرین، داروهای ضد التهاب غیر استرويیدی و داروهای ضد انعقادی را حداقل 0 هفته قبل از تزریق بوتاکس قطع کنید. 

 

جراح همچنین ممکن است در طی جلسه مشاوره به موارد زیر بپردازد: 

 

 • بحث در مورد سایر گزینه های جوانسازی صورت
 • بررسی و اندازه گیری صورت شما
 • تهیه عکس برای پرونده پزشکی شما 

 

درمان با بوتاکس چگونه انجام میشود؟ 

 

بوتاکس به طور مستقیم در عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک میشوند تزریق میگردد. یک سوزن بسیار کوچک برای به حداقل رساندن ناراحتی ناشی از تزریق استفاده می شود. کل عملیات در حدود 10 دقیقه طول می کشد. از آنجا که این روش یک درمان غیر جراحی است، به زمان بهبودی خاصی نیاز ندارد و بیماران می توانند بلافاصله به سر کار و یا فعالیت های دیگر خود باز گردند. بوتاکس پس از ورود به عضله با فلج کردن نسبی باعث شل شدن آن می شود و در نتیجه چین و چروک پوست روی عضله از بین می رود. درصورت 43 عضله وجود دارد و لازم است تا بوتاکس فقط روی نواحی خاصی تزریق شوند تا فقط عضلات ایجادکننده چین و چروک ضعیف شده و عضلاتی که باعث حفظ حالت صورت و ابروها و حرکات طبیعی صورت هستند دست نخورده باقی بمانند و در نتیجه باعث ظاهری زیبا شود. 

 

تزریق بوتاکس برای درمان موارد زیر کاربرد دارد:

 

خطوط اخم: در هنگام اخم و عصبانیت خطوطی در بالای بینی و بین ابروها ایجاد می شود که به مرور زمان دايمی شده و در حالت عادی نیز دیده می شوند. با تزریق بوتاکس میتوان از پدیدار شدن آن ها تا حدود زیادی جلوگیری نمود.   خطوط اطراف چشم: یکی از اولین علايم پیری، چین و چروکی است که از گوشه خارجی چشم به سمت خارج ایجاد می شود. نازکی طبیعی پوست و مقدار زیاد پوست در ناحیه خارجی اطراف چشم این محل را مستعد چروک می کند. وجود این خطوط باعث میشود که شخص همیشه خسته و حتی پیرتر از سن واقعی خود به نظر برسد. این چروک ها ابتدا فقط در حرکات صورت مثل خندیدن دیده می شوند اما با گذشت زمان دايمی می گردند. این چروک های دینامیک با تزریق بوتاکس کاهش می یابند.
چین های پیشانی: چینهای پیشانی در هنگام تعجب در پیشانی ایجاد میشوند و به مرور زمان دايمی میشوند و در حالت عادی نیز دیده می شوند. با تزریق بوتاکس میتوان از پدیدار شدن آن ها تا حدود زیادی جلوگیری نمود. 
بالا بردن ابروها و یا اصلاح عدم تقارن ابروها: در خانم هایی که ابروی آن ها قوس قابل ملاحظه ای ندارد با تزریق دقیق بوتاکس در محل های خاص و ضعیف کردن عضلات پايینآورنده امکان تنظیم قوس ابرو وجود دارد.
اصلاح ارتفاع گوشه دهان: بیمارانی که گوشه دهان آنها به سمت پايین متمایل است معمولاً القا کننده اندوه، عدم رضایت و بداخلاقی هستند و دارای یک لبخند بر عکس بوده و القا کننده پیری هستند. 
تنظیم طول لب برای تصحیح لبخند: در بعضی از بیماران فعالیت عضلات لب بالا زیاد است و در هنگام خندیدن لب بالا کوتاه شده و مقدار زیادی از لثه دیده می شود که نازیبا است. این فعالیت عضلانی زیاد را می توان با بوتاکس درمان نمود. البته بیش از حد دیده شدن لثه میتواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که درمان های متفاوتی دارند.
اصلاح پهن شدن غیر ارادی بینی در هنگام تنفس: در افرادی که بینی آن ها بطور غیر ارادی در هنگام نفس کشیدن پهن می شود تزریق بوتاکس ممکن است این حالت را کمتر کند. این تزریق در افرادی موثر است که می توانند بطور ارادی سوراخ بینی خود را باز کنند. تزریق به داخل عضله باز کننده سوراخ بینی انجام خواهد شد.
بالا بردن نوک بینی: با افزایش سن در بعضی از افراد بطور طبیعی نوک بینی به پایین متمایل می شود، که درصدی بخاطر کشش نیروی جاذبه و درصدی هم به علت فعالیت زیاد عضله پایین آورنده تیغه بینی است. در برخی هم بدون توجه به سن، نوک بینی با حرکات لب یا صحبت کردن بالا و پایین می رود. در این افراد استفاده از بوتاکس در بالا بردن نوک بینی مؤثر است.  

 

 

چه نتایجی را میتوان انتظار داشت؟ 

 

تزریق بوتاکس نتایج چشمگیری را در عرض پنج تا هفت روز ارايه خواهد داد و معمولاً برای کامل شدن به 7 تا 10 روز زمان نیاز دارد. نتایج درمان ممکن است برای هر فرد بسته به شدت چین و چروک و قدرت عضلات متفاوت باشد. نتایج درمان بوتاکس معمولا از 3 تا 9 ماه متغیر است و بعد از آن حرکات عضله و چین و چروک ها باز می گردند. به طور معمول، جراح شما ممکن است توصیه نماید که تزریق بوتاکس هر سه تا 6 ماه تکرار شود. بعد از 2 تا 3 سال درمان دیگر نیاز به بوتاکس کم خواهد شد و می توان فواصل تزریق را هر 1 تا 2 سال یک بار تنظیم نمود. مردان برای اثرات شبیه خانم ها ممکن است به مقدار بیشتری بوتاکس نیازمند باشند.  

 

چه چیزی در بهبودی نقش دارد؟ 

 

بر خلاف عمل جراحی، تزریق بوتاکس سریع، ساده و با حداقل تهاجم و بدون اثرات غیرقابل برگشت است. تزریق بوتاکس به صورت سرپایی انجام می شود و اکثر مردم بلافاصله به سر کار و یا فعالیت های عادی خود برمیگردند. 

 

چه داروهایی باید مصرف شود؟ 

 

اصولاً پس از درمان با بوتاکس مصرف داروی خاصی نیاز نمی باشد.   

 

آیا تزریق بوتاکس بی خطر است؟ 

 

بوتاکس بسیار امن است. بوتاکس رتبه شماره یک را در میان روش های غیر جراحی زیبایی هم در میان مردان و هم در زنان دارد. ®Botox توسط FDA تایید شده است و کاربرد کلینیکی طولانی مدت آن بی خطر بودن آن را به اثبات رسانده است. 

 

عوارض ناشی از بوتاکس نادر هستند، شایعترین عوارض جانبی عبارتند از:

 

 • سردرد که در موارد نادری به صورت موقت برای مدت چند روز ممکن است بروز کند
 • کبودی و بیحسی در محل تزریق که موقتی است و در طی چند روز برطرف می گردد
 • افتادگی موقت پلک در صورتی که تزریق در جای مناسب انجام نگیرد
 • درد و ناراحتی خفیف حین تزریق که قبل از تزریق ممکن است پزشک ناحیه تزریق را با کرم بیحس کننده یا یخ کمی بیحس کند