جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) چیست؟ 

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی ظاهر پلک های بالا، پایین یا هر دو را بهبود میبخشد و موجب ظاهر جوانتر در ناحیه اطراف چشم ها میشود. پوست شل در بالای پلک، چشمان خسته و یا کیسه های زیر چشم میتواند به طور چشمگیری با عمل جراحی پلک بهبود یابد. در عمل بلفاروپلاستی، پوست، عضله و چربی اضافی در پلک بالا و پایین برداشته میشوند. این عمل جراحی بیشتر در بیماران 35 ساله و بالاتر شایع است. جراحی پلک برای مبارزه با اثرات پیری پوست استفاده میشود. با افزایش سن، پوست به تدریج قابلیت ارتجاعی خود را از دست میدهد و این، همراه با کشش ناشی از جاذبه زمین، منجر به افتادگی بیش از حد پوست در پلک ها میشود. علت اصلی پیری در پلک تحتانی شلی پوست و عضله اطراف چشم است. 

آیا من کاندیدای عمل جراحی پلک هستم؟ 

بهترین کاندیدایها برای عمل جراحی پلک، مردان و زنان بزرگسالی هستند که بافت صورت و عضلات سالم دارند و دارای اهداف واقعگرایانه برای بهبود پلک فوقانی و یا تحتانی خود هستند. اگر وضعیت پلک بالایی همراه با افتادگی ابروها باشد بالا کشیدن پیشانی ممکن است پیشنهاد شود. 
کاندیدایها برای جراحی پلک عبارتند از:

 • وجود پوست اضافی که چین طبیعی پلک فوقانی را پوشانده است 
 • وجود پوست شلی که از پلک فوقانی آویزان شده است و میدان دید بیمار را کاهش داده است 
 • وجود حالت پفآلودگی پلک فوقانی 
 • وجود پوست اضافه و چروکهای پلک تحتانی 
 • وجود حالت کیسهای وتیرگی و کبودی و گود افتادگی زیر پلک تحتانی 
 • افراد فوق باید بیماری جدی نداشته باشند و مشکل جدی داخل چشمی هم وجود نداشته باشد. 

اگر شما هر یک از شرایط پزشکی زیر را دارید باید به جراح خود بگویید 

 • بیماریهای چشم، مانند آب سیاه، خشکی چشم و یا جداشدگی شبکیه 
 • اختلالات تیرويید، مانند بیماری گریوز و کم کاری یا پرکاری تیرويید
 • بیماریهای قلبی عروقی، فشار خون بالا و یا اختلالات گردش خون 
 • دیابت
 • چنانچه از کنتاکت لنز استفاده نموده اید باید از نظر چشم پزشکی و خشکی احتمالی چشم بررسی شوید 

چگونه میتوانم برای عمل جراحی پلک آماده شوم؟ 

آمادگی برای عمل جراحی پلک شامل موارد زیر است: 

 • تست های آزمایشگاهی یا ارزیابیهای پزشکی
 • مصرف برخی از داروها یا تنظیم داروهای فعلی شما 
 • توقف سیگار کشیدن پیش از جراحی
 • اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی با توجه به خطر افزایش خونریزی 

جراحی پلک چگونه انجام میشود؟ 

عمل جراحی زیبایی پلک میتواند شامل پلک فوقانی، پلکها تحتانی یا هر دو باشد. معمولاً بیحسی موضعی به همراه داروهای آرامبخش به کار برده میشود. در بعضی موارد بیهوشی عمومی استفاده میشود. در جراحی پلک ابتدا میزان پوست اضافی دقیقاً تعیین و با برشی که در خطوط طبیعی پلک واقع خواهد شد، برداشته میشود. 

  – جراحی پلک فوقانی برای این منظور یک برش در چین طبیعی پلک بالا، به منظور پنهان ساختن آن، ایجاد میشود. از طریق این برش پوست و چربی اضافی برداشته میشود. بدلیل اینکه برش در چین طبیعی پلک بالا قرار میگیرد، پس از بهبودی نامحسوس است. عمل شایع دیگری که همراه جراحی زیبایی پلک بالا انجام می شود بالا کشیدن ابرو است. در مواردی که ابروها بخصوص در قسمت خارجی دچار افتادگی هستند عمل بالا کشیدن ابرو با ثابت کردن ابرو در قسمت مناسب از طریق همان برش جراحی پلک انجام میشود که به آن Browpexy میگویند.  – جراحی پلک پایین این عمل با ایجاد یک برش درست در زیر مژه های پلک پایین انجام می شود. از طریق این برش پوست عضله و چربی اضافی برداشته میشود و یا ممکن است چربی زیر چشم مجدداً شکل داده شود و پفآلودگی و برجستگی زیرچشم برطرف شود. جراح همچنین ممکن است برای پنهان نمودن برش، از یک برش در داخل پلک تحتانی استفاده نماید، که به عنوان یک روش جایگزین برای اصلاح پلک تحتانی است. در صورتی که پوست اضافی وجود نداشته باشد و فقط بخواهیم پف زیر چشم را که عمدتاً ناشی از چربی اضافی است برداریم با برش داخل پلک تحتانی قادر به این کار هستیم ولی اگر بخواهیم همزمان پوست اضافی را هم برداریم از برش زیر مژهها استفاده میشود. در بسیاری از افراد میانسال، اگر پلک تحتانی بسیار شل باشد، جراح ممکن است علاوه بر حذف کردن پوست و یا چربی اضافی توصیه به محکم کردن پلک تحتانی نیز نماید (Canthopexy یا Canthoplasty). 

چه نتایجی را میتوان انتظار داشت؟ 

نتایج نهایی عمل جراحی پلک در طی چندین هفته ظاهر میشود تا شما تصویر صحیحی از نتیجه جراحی پلک داشته باشید. برش جراحی ظرف چند ماه نامحسوس میشود. نتایج حاصل از این عمل بسیار طولانی مدت است ولی به طور معمول نمی تواند روند پیری را متوقف کند. نتایج جراحی پلک فوقانی میتواند سال های زیادی باقی بماند، در حالی که عمل جراحی پلک تحتانی ندرتاً ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد. برداشتن چربی پلکها که باعث پفآلودگی چشم ها میشوند، دايمی میباشد و این وضعیت معمولاً بازگشت ناپذیر است. شلی پوست و چروک های ظریف در بعضی نواحی پلک برگشت پذیرند و بعضی از بیماران سال ها بعد نیاز به اصلاح مجدد دارند. 

چه چیزی در بهبودی نقش دارد؟ 

پس از پایان جراحی در ریکاوری، دید شما به علت استفاده از پماد چشمی ممکن است تار باشد. چند ساعت پس از عمل میتوانید به خانه بروید. در بعضی موارد خاص بیماران ممکن است یک شب در بیمارستان بستری بمانند. عصر روز عمل باید کاملاً استراحت نمایید و زیر سرتان بالا باشد. هر 20 دقیقه به طور متناوب به مدت 48 ساعت از کمپرس سرد روی پلکهایتان استفاده نمایید. درد مختصر اطراف چشمها با مسکن های خوراکی مانند استامینوفن کنترل می شود. در 48 ساعت اول پس از جراحی تورم و کبودی با درجات متفاوت وجود دارد. کبودی ظرف یک تا دوهفته برطرف می شود. در بعضی از بیماران تورم خفیف ممکن است تا چند هفته باقی بماند، در حالی که در دیگران تورم در طی یک هفته بر طرف میشود. از فعالیت های سنگین در 2 هفته اول پس از عمل اجتناب نمایید. در بسیاری موارد ظرف ده روز یا کمتر شما میتوانید به فعالیت های طبیعی برگردید. پس از 14 روز خانمها میتوانند آرایش کنند. از کنتاکت لنز تا دو هفته استفاده ننمایید. تا 2 هفته قطره ها و پمادهای چشمی تجویز خواهد شد. پس از عمل هیچ پانسمانی روی چشم ها وجود نخواهد داشت و چشم ها باز و قادر به دیدن هستند و پس از 24 الی 48 ساعت میتوانید به حمام بروید. بخیه ها پس از 4 الی 5 روز برداشته میشوند. ممکن است تا چند روز تاری دید داشته باشید. چشم های شما ممکن است به صورت موقتی به نور حساس باشند و اشک ریزش و یا خشکی چشم داشته باشید. در بعضی مواقع از قطره های چشمی برای خارش و سوزش چشم استفاده می شود. مهم است که تا زمانی که فرآیند التیام کامل شود، با استفاده از عینک آفتابی تیره از چشمان خود در برابر آفتاب محافظت نمایید.   

چه داروهایی باید مصرف شود؟ 

پس از درمان بر حسب نظر پزشک داروهای زیر ممکن است برای شما تجویز شوند: 

 • آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت به مدت تقریبی 7 روز 
 • کورتیکواسترويید برای کم کردن میزان تورم
 • مسکن برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی و درد
 • پماد مرطوب کننده برای مالیدن روی محل بخیه ها
 • قطره چشمی برای کاهش خارش و سوزش چشم 

آیا عمل جراحی پلک بی خطر است؟ 

عوارض جانبی عمل جراحی پلک اگر چه نادر هستند ولی عبارتند از: 

 • هماتوم و تجمع خون زیر پوست که ممکن است به تخلیه نیاز داشته باشد
 • عفونت که با آنتی بیوتیک قابل پیشگیری و درمان است
 • احساس خشکی و التهاب موقتی چشم که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد
 • کاهش موقتی حس پوست پلک
 • کاهش عملکرد پلک که بعضی اوقات ممکن است نیاز به جراحی مجدد برای اصلاح آن باشد