جراحی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست؟

جراحی زیبایی بینی، باعث بهبود ظاهر و تناسب بینی، افزایش هماهنگی صورت و اعتماد به نفس میشود. عمل جراحی بینی همچنین ممکن است باعث بهبود مشکلات تنفسی یا ناهنجاری های ناشی از ضربه یا نقایص هنگام تولد شود. با این عمل میتوان به طور کلی اندازه و فرم نوک، پل و سوراخ های بینی را تغییر داد. برای انجام رینوپلاستی روشهای متفاوتی وجود دارد. انتخاب روش درست بستگی به فرم بینی و خواسته بیمار از انجام عمل جراحی دارد. روش های موجود بسیار متفاوتند و به چگونگی ناهنجاری های بینی وابسته اند. معمولاً عمل همزمان جراحی چانه (جنیوپلاستی) در افرادی که چانه های بسیار کوچک دارند با عمل رینوپلاستی توصیه میشود که علت آن برقراری و ایجاد تعادل و تناسب بین اجزای مختلف صورت و رسیدن به یک صورت متناسب و زیبا است. اگر اعضای صورت با هم تناسب داشته باشند زیبا به نظر میرسند. بزرگ کردن چانه باعث تناسب کلی اجزای صورت می شود. تمامی عمل های جراحی جوانسازی نظیر کشیدن ابرو، کشیدن پوست صورت و جراحی پلک را میتوان بصورت همزمان با رینوپلاستی انجام داد.

 

 

آیا من کاندیدای عمل جراحی زیبایی بینی هستم؟

در عمل جراحی زیبایی بینی برای کسب بهترین نتایج نیاز به مشاوره با جراح خود دارید. جراح قادر خواهد بود بهترین روش را برای رسیدن به نتیجه متعادل بر اساس ویژگی های منحصر به فرد بینی و صورت شما، به شما توصیه نماید.

 

بهترین کاندیدایها برای عمل جراحی بینی عبارتند از:

 

 • افرادی که رشد صورت آنها کامل شده است. به طور کلی، عمل جراحی در افراد ۱۸ سال یا بالاتر انجام میشود
 • افرادی که از لحاظ جسمی سالم هستند

 

چگونه میتوانم برای عمل جراحی زیبایی بینی آماده شوم؟

 

آماده شدن برای جراحی بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • تست های آزمایشگاهی یا ارزیابی های پزشکی
 • تهیه عکس از بینی
 • مصرف برخی از داروها یا تنظیم داروهای فعلی شما
 • توقف سیگار کشیدن در پیش از جراحی
 • اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی با توجه به افزایش خطر ابتلا به خونریزی

 

عمل جراحی زیبایی بینی چگونه انجام میشود؟

برای تغییر شکل بینی، جراحی ممکن است با استفاده از روش بسته، که در آن کلیه برشها در داخل بینی پنهان می شود، و یا روش باز، که در آن یک برش کوچک در زیر بینی در بافت میان سوراخ های بینی داده میشود، انجام شود. بقیه مراحل مشابه روش بسته است. از طریق این برش ها، امکان دسترسی به ساختار بینی به منظور تغییر شکل آن فراهم میگردد.
با عمل جراحی بینی می توان بینی را کوچک نمود و یا با استفاده از پیوند غضروف از مناطق دیگر بدن و یا پروتزهای آماده آن را بزرگتر کرد. به طور معمول، قطعه ای از غضروف از تیغه میانی خود بینی (سپتوم) برای این منظور استفاده میگردد. گاهی اوقات، یک تکه از غضروف گوش و به ندرت، بخشی از غضروف دنده میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

اگر تیغه بینی شما انحراف دارد، میتوان آن را صاف نمود و نیز به منظور بهبود تنفس میتوان برجستگی های داخل بینی را کاهش داد. هنگامی که ساختارهای زیرین بینی به شکل مورد نظر در آمدند، پوست و بافتهای بینی مجدداً به محل خود برگردانده میشوند و برش بسته میشود. با برش اضافی در چین طبیعی انتهای پرهه ای بینی میتوان اندازه سوراخ های بینی را تغییر داد. جراح شما ممکن است به منظور التیام سپتوم بینی، برای مدت چند روز پس از عمل، در داخل سوراخ های بینی شما پانسمان (تامپون) قرار دهد.

 

انواع مختلف عمل جراحی زیبایی بینی چه هستند؟

 

دو نوع اصلی از این جراحی شامل رینوپلاستی اولیه و ثانویه هستند:

رینوپلاستی اولیه: در افرادی انجام میشود که سابقه جراحی قبلی رینوپلاستی را ندارند. این عمل را میتوان به روش باز یا بسته انجام داد. در هر دو نوع باز و بسته، برش هایی در داخل بینی زده میشوند تا به چهارچوب استخوانی و غضروفی بینی دسترسی پیدا شود.
رینوپلاستی ثانویه: رینوپلاستی ثانویه در افرادی که قبلاً عمل رینوپلاستی انجام داده اند، به منظور برطرف کردن مشکلات عمل جراحی بینی قبلی انجام می گردد. اگرچه مشکلات ممکن است جزيی باشند ولی معمولاً عمل ثانویه، پیچیده تر است. افرادی که خواهان انجام عمل بازنگری رینوپلاستی میباشند، باید یکسال تمام پس از عمل رینوپلاستی اصلی صبر کنند. چون اول از همه، نتایج نهایی رینوپلاستی را نمیتوان تا پایان یک سال پس از عمل مشاهده نمود. دلیل دیگر، بهبودی کامل زخم های عمل اولیه است. وجود بافت زخمی جراحی بازنگری را پیچیده تر و دشوارتر میکند. در عمل ثانویه معمولاً غضروف مورد نیاز برای تغییر شکل بینی در حین جراحی اولیه استفاده شده است و برای پیوند زدن غضروف ها معمولاً از غضروف گوش یا سایر قسمت های بدن استفاده میشود. این عمل را نیز میتوان به روش باز یا بسته انجام داد.

 

 

انواع روشهای انجام رینوپلاستی عبارتند از:

 رینوپلاستی به روش باز: در این روش یک برش کوچک به شکل V و یا مشابه آن در پوست جدا کننده سوراخهای بینی داده میشود و جراح قادر خواهد بود ساختارهای اساسی بینی را ببیند و به وی اجازه داده می شود که روی موقعیت طبیعی غضروف نوک بینی کار کند و به آنچه که انجام می دهد مسلط باشد. همچنین باعث تصحیح حالت ناقرینگی بینی، کم کردن برجستگی بینی، کاهش طول بینی و یا حالت کوفتگی یا کشیدگی بینی میشود.
 رینوپلاستی به روش بسته: در رینوپلاستی بسته هیچگونه برشی روی سطح پوست زده نمیشود. برخی جراحان رینوپلاستی بسته را ترجیح میدهند و به نتایج فوق العادهای هم میرسند. اکثر جراحان رینوپلاستی باز را انتخاب میکنند، چرا که روش بسته محدودیت هایی دارد. در مواردی که ترمیم نسبتاً وسیع نیاز باشد و یا نیاز به انجام کار زیادی روی استخوان و غضروف زیرین باشد و یا درمان مشکلات تنفسی نیز مد نظر باشد، معمولاً روش رینوپلاستی باز ارجح است و امکان دستیابی به نتایج بهتری را فراهم میسازد.

 

چه نتایجی را میتوان انتظار داشت؟

عمل جراحی زیبایی بینی به طور چشمگیری میتواند ظاهر شما را تغییر دهد. ممکن است بلافاصله پس از عمل احساس نارضایتی از ظاهر بینی خود داشته باشید. در این مرحله، بینی هنوز کاملاً متورم است و ممکن است تا یک سال برای دیدن شکل و نتایج نهایی بینی زمان لازم باشد. البته پس از ۳ ماه، ۹۰ درصد بیماران به نتایج دلخواه خود دست مییابند. توجه داشته باشید که در حالی که نتایج جراحی بینی دائمی هستند، اما عمل جراحی از ایجاد عوارض پیری جلوگیری نمیکند.

 

چه چیزی در بهبودی نقش دارد؟

پس از جراحی یک آتل روی بینی شما گذاشته میشود. یک گاز نیز زیر بینی شما گذاشته میشود تا ترشحات بینی را جمع کند. شما میتوانید در صورت آغشته شدن این گاز به خون آن را تعویض کنید. داخل بینی همچنین توسط گاز (تامپون) پانسمان خواهد شد. تامپون بینی مانع تنفس از طریق بینی میشود لذا شما مجبورید که با دهان نفس بکشید و دهانتان خشک میشود. نوشیدن مایعات هنگام خواب به همراه یک مرطوب کننده هوا به شما کمک زیادی خواهد کرد. بخیه های داخل بینی، خود جذب شونده هستند. اگر برش در زیر بینی در پوست بین سوراخهای بینی داده شده باشد، بخیه های پوستی استفاده میشوند که نیاز دارند در روز چهارم تا هفتم برداشته شوند.
کمی کبودی در زیر چشمها خواهید داشت که تا 24 الی 48 ساعت پس از عمل به حداکثر شدت خود میرسد. تورم و گرفتگی بینی پس از عمل جراحی معمولاً برای 2 هفته ادامه می یابد. استفاده از کیسه یخ در ۴۸ ساعت اول پس از عمل کمک زیادی به کاهش کبودی و تورم میکند. تا یک هفته نباید با بینیتان نفس عمیق بکشید. خودداری از این عمل خونریزی و تورم پس از جراحی را به حداقل میرساند. آتل بینی باید خشک بماند و تا یک هفته نباید از جای خود حرکت نماید، بنابراین تا قبل از برداشتن آتل نباید دوش بگیرید. بهتر است تا حدود ۳ روز پس از عمل از لنز استفاده نکنید. میتوانید عینک خود را روی آتل بینی قرار دهید. بسته به نوع عمل جراحی انجام شده روی بینی بیمار، بین یک تا دو ماه استفاده از عینک به طور مستقیم روی بینی ممنوع میباشد. هنگام خواب زیر سرتان ۲ تا ۳ عدد بالشت بگذارید. از خم شدن زیاد، تقلا کردن و برداشتن بار سنگین خودداری کنید. اکثر بیماران معمولاً فعالیت های روزمره خود را پس از چند روز از سر میگیرند، اما برای امکان انجام فعالیت های بدنی کامل چند هفته زمان نیاز است. برای شما آنتیبیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت، داروی ضد تورم برای کم کردن میزان تورم، مسکن برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی و درد و پماد برای مالیدن روی محل بخیه ها و داخل سوراخ های بینی تجویز میشود. اسپری سرم نمکی نیز پس از جراحی برای شستوشوی داخل بینی به منظور ترمیم زخم ها، ممانعت از ایجاد عفونت و همچنین کاهش تورم درونی بینی، تجویز میشود. مصرف ویتامین C، به مدت یک هفته بعد از عمل برای تسریع در بهبودی مؤثر است. از مصرف آسپرین و ویتامین E تا یک هفته بعد از عمل خودداری کنید زیرا باعث خونریزی میشوند. معمولاً برای جلوگیری از ایجاد تورم زیاد در بینی و حفظ طولانی مدت نتایج عمل، تا یک ماه پس از جراحی باید از چسب بینی استفاده شود.

 

 

چه داروهایی باید مصرف شود؟

 

پس از درمان بر حسب نظر پزشک داروهای زیر ممکن است برای شما تجویز شوند:

 

 • آنتیبیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت به مدت تقریبی 7 روز
 • کورتیکواسترويید برای کم کردن میزان تورم
 • مسکن برای به حداقل رساندن هر گونه ناراحتی و درد
 • پماد مرطوب کننده برای مالیدن روی محل بخیه ها و داخل سوراخهای بینی
 • اسپری سرم نمکی برای شستوشوی داخل بینی به منظور ترمیم زخمها و ممانعت از ایجاد عفونت
 • قطره ضد احتقان بینی جهت بهبود تنفس و کاهش احتقان و پرخونی مخاط بینی

 

آیا عمل جراحی زیبایی بینی بیخطر است؟

 

عوارض احتمالی یک عمل جراحی بینی عبارتند از:

 

 • تورم و کبودی اطراف چشم که با کمپرس یخ کاهش مییابد
 • کمی خونریزی پس از جراحی عادی است. اگر خونریزی زیادی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • عفونت که با مصرف آنتی بیوتیک قابل پیشگیری و درمان است.
 • مشکلات تنفسی و احتقان بینی که با برطرف شدن تورم بهبود مییابند.
 • مشکل بویایی که به دلیل تورم است و موقتی میباشد.
 • اشکریزی پس از جراحی که به علت وجود تورم است. این پدیده در طول هفته اول جراحی از بین میرود.